Кои са гъделчетата и кои са прахундерите? Какво става с нас, когато попаднем в света на едните, или в света на другите? Тези отговори дава новата българска куклена пиеса „Кой ме гъделичка“, която ще бъде поставена за първи път на сцената на Държавния куклен театър „Георги Митев“ в Ямбол. Премиерата на спектакъла е на 7 ноември.
Филмовият фестивал в Сан Себастиан започна в Испания в петък с нетърпеливо очакваната прожекция на феминисткия римейк на „Емануела“, режисиран от французойката Одре Диуан, съобщи АФП.
Общо 16 филма се състезават за „Златна раковина“ - главната награда на фестивала, който продължава до събота, 28 септември, в баския крайморски град, в присъствието на звезди като Кейт Бланшет, Джони Деп, Памела Андерсън, Изабел Юпер и Моника Белучи.
Сред филмите в конкурсната програма са „Когато идва есента“ на френския режисьор Франсоа Озон, The Last Showgirl на американската режисьорка Джия Копола, El lugar de la otra на чилийската режисьорка Майте Алберди и „Емануела“ на Одре Диуан.
Филмът, прожектиран в петък вечерта, е нова интерпретация на френската класика от 1974 г., режисирана от Жюст Жакен и с участието на Силвия Крис
Филмът "Стажантът", в който Себастиян Стан играе ролята на младия Доналд Тръмп, а актрисата Мария Бакалова е в ролята на първата му съпруга Ивана, вече има дистрибутор и ще излезе по кината в Северна Америка в навечерието на президентските избори в САЩ, съобщиха Асошиейтед прес и АФП.
Премиерата на "Стажантът" бе на кинофестивала в Кан и оттогава се опитва да привлече интереса на дистрибуторите. Компания Briarcliff Entertainment ще пусне филма по кината в САЩ и Канада на 11 октомври, броени седмици преди американците да гласуват за президент на 5 ноември.
Датско-иранският режисьор Али Абаси си бе поставил за цел "Стажантът" да е на екран преди изборите в САЩ. След като големите студия и разпространители предпочетоха да не се ангажират с филма, Абаси се оплака в началото на месец юни в социалната мрежа "Екс", че "по някаква причина определени властимащи хора в таз
Симфониета Шумен ще изнесе днес концерт под диригентството на Димитър Косев в зала „Проф. Венета Вичева“.
Солист ще бъде Симеон Гошев. Концертът е под мотото "Майстори на пианото II", в програмата са включени Концерт за пиано и оркестър No. 1 от Ференц Лист и Симфония No. 7 от Лудвиг ван Бетовен, съобщиха от Симфониета Шумен.
"Симеон Гошев е новоизгряваща звезда на европейската музикална сцена, носител на международни награди от клавирни конкурси. Завършил е музикалното си образование в Университета за музика и изпълнителски изкуства във Виена, където учи при световноизвестните пианисти Щефан Владар, Олег Майсенберг и Лилия Зилберщайн. През 2021 г. е защитил докторска степен в Националната музикална академия “Проф. Панчо Владигеров”, с дисертация върху клавирните версии на балетите на Игор Стравински. През 2022 г. е издал своя първи солов диск &
Павел Францалийски се оказа, че е един много обичан художник, каза проф. Аксиния Джурова при откриването на негова изложба, посветена на 140-годишнина от рождението му в художествена галерия „Проф. Васил Захариев“ в Самоков.
Откриването направиха директорът на Исторически музей – Самоков д-р Веселин Хаджиангелов, уредникът в културната институция Любомир Николов, проф. Аксиния Джурова и внучката на Павел Францалийски Павлина Деребанова.
Проф. Джурова посочи, че тя е разбрала, че той е търсен и го е видяла в това, че хората са имали нуждата да имат част от неговото творчество. По думите й художникът е бил учител на плеяда ученици, които след това развиват успешна кариера. „Той е от тези, които много помагат за организиране на музейната сбирка в Самоков. При него обществената и чисто творческата дейност са били много преплетени&ldq
Румънски скулптор създаде метална рокля с тегло приблизително 55 килограма, направена от 4-милиметрови стоманени жици, заварени една с друга, и метален костюм, вдъхновени от 3-годишната му дъщеря, предаде румънската агенция Аджерпрес.
Двете творби символизират среща в бъдещето между бащата и неговата 18-годишна дъщеря на бал.
Роклята и костюмът са изработени от скулптора Андрей Ръзван Гицъ по поръчка на румънски хотел.
„Повечето от моите скулптури са по поръчка на клиенти и тази е за мой клиент, който искаше място, където хората да могат да правят красиви снимки за Instagram. Разбрахме се да направим рокля и костюм, а творбите посветих на дъщеря си. Дъщеря ми сега е на 3 години и 8 месеца. Аз съм създателят на тези творби, но ги посвещавам на хората, които са ми скъпи, това е моята тайна. Представих си, че дъщеря ми навършва 18 години и отивам с нея
Пиесата на Румен Николов е под режисурата на Ева Кьосовска. В спектакъла се сблъскват два фантастични свята – този на гъделчетата, които ни карат да бъдем усмихнати, и света на прахундерите, които ни карат да бъдем мрънкащи, повдигна леко завесата Ева Кьосовска.
„Основното послание, което искаме да кажем на децата, разбира се и на техните родители, е че просто от нас зависи в какъв свят ще живеем. Дали хората около нас ще бъдат усмихнати, или хората около нас ще бъдат мрънкащи“, посочи още тя.
Сценографията и куклите са дело на Крум Крумов, а музиката е на Пламен Мирчев – Мирона. В спектакъла участват само млади актьори, подчерта директорът на театъра Елена Дойчева: „Аз се радвам, че е изцяло млад екип, много ентусиазирани и много талантливи.“
„Кой ме гъделичка“ ще оживее на сцената с участието на добре познатите на ямболската публика Ирина Шумелова и Пламена Пенчева, както и на Ивета Георгиева и Борислав Терзийски, за които спектакълът е дебют на ямболска сцена, посочи директорът на Кукления театър.
Четири пловдивски организации бяха отличени с награди „ПроКултура‘2023-2024“ в рамките на X Национална конференция „Достъп на младите хора до култура” в Бургас, съобщиха от общината.
Сред наградените са Държавен куклен театър Пловдив, Читалище „Шалом Алейхем-1945”, СНЦ „Международен куклено - театрален фестивал „Двама са малко – трима са много“ и Сдружение „Непознатите-Пловдив“, а отличията си те получиха от Българската асоциация на работодателите в областта на културата (БАРОК) и Граждански институт.
Форумът и церемонията по награждаване се организират по повод Международния ден на младежта и са под патронажа на Министерство на културата. Във всяка от категориите бяха връчени по една награда и дипломи за отличие.
В категория „Държавен културен институт“ наградат
С концерта „Да послушаме кино“ на Плевенската филхармония в Попово тази вече бе закрито 12-ото издание на фестивала за операторско майсторство „Златното око“ в памет на Димо Коларов.
Тази година статуетката на фестивала отиде при оператора Веселин Христов за филма „Уроците на Блага“.
Поради служебен ангажимент в Германия, наградата получи асистент-операторът Симеон Киров, връчена му от кмета на града-домакин Людмил Веселинов.
Церемонията по награждаването на отличените оператори и филми бе в дома на културата „Димо Коларов“. Гостите на града и участниците в културния форум бяха посрещнати по червен килим, а водещ бе журналистът Ники Кънчев.
Фестивалът за операторско майсторство „Златното око” се провежда в родния град на Коларов от 1998 г. Мисията и основната цел на фестивала за операторско май
Мюзикълът „Книгата на мечтите“ ще бъде представен за трети път в зала 1 на НДК.
Събитието е на 29 ноември, съобщават от Fest Team.
„Книгата на мечтите“ разказва историята на млад мечтател, който открива силата на любовта и приятелството, за да преодолее предизвикателствата в живота си. В основата на мюзикъла стоят танцови изпълнения, музика и хореография, вплетени в историята на пътуващи циркови акробати.
Режисьор е Уест Хайлър, който работи заедно с българския екип – Ана Дончева, Ралица Мерджанова и Александър Чобанов. Композитори са Петя Данкова, Адриан Гугов и Александър Васев. Сценографията е на Елица Георгиева, а костюмите – на Сърджан Кръстевски.
Вече 60 години „Мила Родино" е химн на България. Той е утвърден на 8 септември 1964 година с указ на президиума на Народното събрание. Създаден е върху основата на патриотичната песен „Горда Стара планина" на Цветан Радославов. Впоследствие текстът е преработен за химн от Димитър Методиев и Георги Джагаров, направена е и допълнителна хармонизация от композиторите Филип Кутев и Александър Райчев.
Цветан Радославов пише текста и композира песента през 1885 г., по пътя към бойното поле на Сръбско-българската война, в която участва като доброволец. Тогава 22-годишният студент по история във Виенския университет използва за мелодията известното в родния му край Свищовско хоро.
През 1905 г. песента е обработена от композитора Добри Христов, който е и автор
Петдесетото представление на „Неведение“ ще се състои на 17 септември, на голямата сцена на Народния театър. Своеобразния юбилей на своя моноспектакъл актрисата Албена Ставрева посвещава на всички служители в българските театри, които са важна част от театралния процес, но винаги остават скрити зад завесата.
„Тъй нежен и снежен е тоя снежен човек и той ще живее чак... до пролетта. Така усещам театралните спектакли – нежен снежен човек. И за да се случи спектакълът, зад кулисите стоят толкова много хора. На тях посвещавам 50-ото „Неведение“ – те правят снега за нежния снежен човек. Железари, тапицери, шивачи, осветители, озвучители, асистент-режисьори, администрация, гримьори, реквизитори, хигиенисти и още, и още. На всички тези правачи на сняг за нашия нежен снежен човек. Благодаря&ldq